RYS HISTORYCZNY
Miasto Chełmża znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim, 20 km na północ od Torunia, posiada 14 449 mieszkańców (dane GUS z 31 grudnia 2019 r.). Położone jest nad Jeziorem Chełmżyńskim o powierzchni 299,4 ha.
Historia chełmżyńskich wodociągów sięga okresu średniowiecza (1255 r.), informacje na ten temat należą do najwcześniejszych na Ziemi Chełmińskiej. Wodociągi w Chełmży są najstarszym zakładem komunalnym w mieście.
Współczesne wodociągi eksploatowane są od 1905 roku. Około 1900 roku zbudowano wieżę ciśnień przy ul. Paderewskiego. Jest to obiekt klasy '0' wybudowany w stylu neogotyckim, z elementami modernizmu. Wieża jest czynna i użytkowana do dzisiaj.
W swojej historii wodociągi znajdowały się w różnych formach organizacyjnych. Od 1993 roku są zakładem budżetowym pod nazwą Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Chełmży. Zakład zajmuje się głównie ujmowaniem wód podziemnych, dostawą wody wodociągowej oraz eksploatacją sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.
Poza tym zajmuje się realizacją inwestycji wod-kan oraz inwestycji odtworzeniowych sieci i urządzeń eksploatowanych przez zakład.
Chełmża posiada bogatą tradycję w rozwoju przemysłu cukrowniczego od końca XIX wieku do czasów współczesnych. W 1882 roku wybudowano w mieście największą cukrownię w Europie, która przez wiele lat zajmowała czołową pozycję w przemyśle cukrowniczym w Polsce. W Chełmży znajdują się również zakłady produkcyjne: "Matizol', "Bio-Etanol", "Maguin", "Gamet" i inne. Poza tym znajduje się szereg zakładów usługowo-handlowych. Coraz silniej rozwija się branża turystyczna.